niedziela, 26 stycznia 2014

Tajemnice III Rzeszy według Dariusza Kwietnia - 1, 2 lutego 2014, Zabrze

Przypominamy o  spotkaniu w Zabrzu!!
Spotykamy się 1 oraz 2 lutego 2014 ! 


W dniach 1, 2 lutego 2014 zapraszamy na Śląskie Rancho w Zabrzu na spotkanie z cyklu Tajemnice III Rzeszy według Dariusza Kwietnia.
Spotykamy się w sobotę 1 lutego o godzinie 12:00 na prelekcji poświęconej tematom:
- Górny Śląsk  a plany Hitlera (Wunderwaffe)
- Kopalnie Górnego Śląska jako jeden z największych rezerwuarów tajemnic III Rzeszy
- Historia Ślązaków wcielanych siłą do Wermachtu
- Legendy dotyczące skarbów ukrytych przez nazistów w kopalniach Górnego Śląska (Bursztynowa Komnata)

Natomiast w niedzielę 2 lutego o godzinie 9:00 wybieramy się w teren by zwiedzić polskie oraz niemieckie bunkry z okresu II Wojny Światowej (UWAGA: wyjście w teren tylko dla uczestników prelekcji).

Koszt uczestnictwa wynosi 15 PLN od osoby (prelekcja+wyjście)

Opłaty na miejscu.
Nocleg prosimy organizować we własnym zakresie.

Strona internetowa  Śląskiego Rancha
(mapka dojazdu)

Organizatorzy pomocniczy:
Studio SWD sp. z o.o.
ul. Błońska 8
61-407 Poznań


Śląskie Rancho
ul. Stanisława Webera 18
41-800 Zabrze

UWAGA:  Na spotkaniu będzie możliwość zakupu płyt z filmem z drugiego wspólnego weekendu w Riese - 13-15 grudnia 2013. Cena 30 PLN. Poniżej krótki zwiastun filmu2 komentarze:

 1. Kupiłem książkę, którą polecałeś. "Inżynierowie - tajna armia Hitlera".
  Oto moje uwagi.
  Nie ma nic tajnego w tej publikacji.
  1. obiekt zaprezentowany na stronie 130 jest po pierwsze reprodukcją akwareli, czyli rysunku. W związku z tym jego wiarygodność jest niska. Przedstawiona po lewej stronie tej reprodukcji konstrukcja nośna żelbetonowa w żadnym przypadku nie przypomina "muchołapki" (tak, nadal będę twierdzić, że "muchołapka" to wyrzutnia rakietowa, tylko pozbawiona oprzyrządowania), jest to zwykła konstrukcja nośna pod suwnicę - takich konstrukcji jest pełno na całym świecie, swój wniosek opieram na przedstawionej geometrii tego obiektu. Inaczej się geometrycznie przedstawia w perspektywie obiekt prostokątny - jak ten na stronie 130, a inaczej obiekt będący 12 kątem.

  2. Nie ma nic tajemniczego w rozwoju niemieckiej myśli technicznej tamtego okresu. To jest wbrew pozorom naturalna sytuacji. W analogicznym okresie w Polsce powstały tak zdumiewające, zdumiewające jak na owe czasy, konstrukcje, jak pierwszy tylko spawany most, powstała Gdynia, powstał COP. To też były budowy realizowane przez państwo, a nie prywatnymi rękami. Tu też używano znacznych sił ludzkich, tylko nie było tego zadęcia ideologicznego.
  Jeśli by ktoś na serio zbadał postęp techniczny i naukowy z tamtego okresu, to by wyszło, że to właśnie w Polsce pewne rzeczy pojawiły się niczym z powietrza.
  Cała olbrzymia gałąź wiedzy o wytrzymałości materiałów, kilka gałęzi nauk matematycznych - profesorowie Banach i Steinhaus ze Lwowa. Logika trójwartościowa - również wymysł lwowiaków - do tej pory tak naprawdę do końca nie wykorzystana technologicznie - bo po prostu nikt tego wykorzystać nie potrafi.
  Banach i Steinhaus to są przede wszystkim przestrzenie Banacha i rachunek tensorowy - naprawdę wyższa matematyka.
  Teller - późniejszy twórca bomby wodorowej, również był ze Lwowa.
  To w Polsce, a konkretnie we Lwowie biło w okresie międzywojennym serce światowej nauki - to tam wyznaczano trendy nowoczesnej nauki.

  3. Okres po I WŚ jest okresem wejścia w życie pierwszych technik związanych z zamiennością części (na dużą skalę). Produkcji wielkoseryjnej i zastosowania pewnych rozwiązań technicznych właśnie na skalę masową. To również okres zastosowania statystyki do procesu produkcyjnego - określania jak dużą próbkę trzeba pobrać z wyprodukowanej partii materiału aby po jej zbadaniu (próbki) móc stwierdzić, czy cała partia jest dobra, czy też wadliwa.

  Podsumowanie.
  Książka nie jest w żadnym razie demaskatorska w sensie inżynierskim, chociaż jest taka w sensie pewnych faktów, które nie były znane podczas procesu w Norymberdze.
  Nie ma tutaj faktów, które by były w jakimś zakresie cudowne, czy też nawet przełomowe w sensie inżynierskim.

  OdpowiedzUsuń
 2. http://fakty.interia.pl/news-die-welt-publikuje-dokumenty-z-prywatnego-archiwum-himmlera,nId,1095767

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.