piątek, 14 lutego 2014

Milczenie

Nareszcie dotarłem do osób bezpośrednio związanych z Riese  od 1936 . Przez wszystkie lata mojej obecności w ich otoczeniu dopiero teraz uchylili rąbka tajemnicy . Jedna z pań była królikiem doświadczalnym w Oświęcimiu ,  była świadkiem w procesie lekarzy w Norymberdze . Inni także wiekowi ludzie mają wspomnienia związane ze zbrodniami niemców . Wszyscy żyją w okolicy Głuszycy jest ich coraz mniej . Bardzo nie chętnie opowiadają okres gdy po raz pierwszy zetknęli się z projektem . Bardzo wyraźnie boją się tego co tu zobaczyli . Przeważnie żyją na uboczu z dala od ludzi . Nawet kilka osób które chętnie opowiadały o swych losach teraz milczą . Kilku badaczy Riese i to tych ze świecznika także wycofuje się ze swych wcześniejszych słów dotyczących kompleksu  . Rozumie ich doskonale strach przed pewnymi ludźmi jest przeogromny , w pewnych kręgach powielana jest informacja o powrocie Strażników . Być może to właśnie siłę ich pięści poznałem na własnej twarzy w zeszłym roku Soboń . Fantastyka i legendy tu nic nie ma to dlaczego kilka osób łącznie z pracownikiem leśnym dostało po głowie i zawsze to ten sam rejon . Soboń - Włodarz - Jugowice . Uwielbiam o tej porze włóczyć się po tym rejonie , magia tego miejsca przyciąga . Nawet teraz tyle lat od zakończenia wojny grozę tego rejonu wyczuwa się , tajemnica na każdym kroku oraz ten dziwny mrok ... Kilka ostatnich dni spędziłem w lesie  niby sam , a jednak odczuwa się obecność innych , czy to już oznaki całkowitego szaleństwa . Wszystkie starsze osoby opowiadające o tych lasach uznawane są za szaleńców , czy jestem następny ? . Czy za kilkanaście lat  jakiś młody zapaleniec z wypiekami na twarzy będzie opowiadał iż spotkał w lesie faceta w moro , wojskowej czapce , który opowiadał mu nie samowite historie dotyczące tego rejonu na pewno to nie był Jarecki lecz nazywał się .......

8 komentarzy:

 1. spokojnie przyjdzie jeszcze czas kiedy będziemy się chować po lasach

  OdpowiedzUsuń
 2. A może tak czas za jakąś robote się chwycić a nie nocować w lesie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. praca jest dla niewolników i ofiar systemu. Ludzie mentalnie wolni radzą sobie bez niej.

   Usuń
 3. Obserwoje Cie Darku od jakiegos czasu , i nasowaja mi sie pewne zimne spostrzezenia , mianowicie . W Posce , jesli ktos sie chce wziasc za to na czym sie zna i jeszcze jak mu zaczyna wychodzic to wszyscy sa oburzeni , wszyscy krytykuja i wiedza lepiej . Zawsze jak ktos w Polsce czegos dokona spotyka sie z krytyka . Pewnie dlatego Wazne Polskie wynalaski ujzaly swiatlo dzienne za granica a nie w Polsce . Gratuluje Ci Darku tego czego dokonales do tej pory . Ja jestem mieszkancem Lomnicy kolo jeleniej Gory ale obecnie mieszkam zaranica ale planuje przyjazd aby spotkac sie z Toba . Mam pewne spostrzezenia i znalazlem pare ciekawych obiektow do zbadania na terenie jeleniej Gory . Jeden jest niedaleko lotniska a drugi w Wojanowie , niedaleko zamku . Jesli byl bys zainteresowany przesle odpowiednie wycinki z niemieckich map . Mysle ze warto bo moze to miec zwiazek z twoimi poszukiwaniami . kontakt na lenny57@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiozłem na okazję ostatnio starszego pana (południe centralnej Polski). Wspominał wojnę i sugerował, że rządzący Polskę sprzedają Niemcom. Wspominał jak Niemcy zasiedlali polskie wsie swoimi obywatelami, tworzyli kolonie niemieckie obok jego wsi. Na koniec powiedział, że "chyba trzeba będzie niebawem znów odkurzyć CKMy". Cóż. Oby się mylił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo popularny pogląd wielu ludzi na rzeczywistość w naszym kraju, gdy to powiedział starszy pan niemiec to można by sie nad tym zastanowić. No a o zasiedlaniu nic nowego nie powiedział.

   Usuń
 5. Wielki szacun dla ciebie Darku. Przez przypadek obejrzałem twój filmik na youtube i zainteresował mnie. Sam pochodze z Bielawy i wiem że nasze góry dużo jeszcze kryją w sobie. Pozdrawiam i wytrwałości życze.

  OdpowiedzUsuń
 6. To znamienne że Soboń wszak wg.Igora W.tam zginął Jarecki o którym pisze że prawdopodobnie nazywał się Tadeusz Włodarczyk.Więc nie przebywaj tam sam,lepiej w grupie.

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.