sobota, 6 lipca 2013

Yohan

Włócząc się samotnie po Riese czy Bieszczadach lub każdym innym miejscu spotykam super ludzi .Teraz np spotkałem byłego żołnierza AK , który ukrywał się w sztolniach Riese do 1947 to właśnie wtedy ogłoszono amnestię . Ukrywał się z byłym żołnierzem org TOD . Na potwierdzenie swych wspomnień dał mi fotografię identyczną z tą jaka była w izbie pamięci szkoły podstawowej nr 2 w Głuszycy .Pan wiekowy bo 85 letni lecz bardzo pamiętliwy . Doskonale pamięta dolny tunel na Osówce i brak pochylni jak on to nazywa , wodospad i sztolnia wyłożona klinkierem też była . Pamięta szyb górniczy w okolicy góry Soboń . Pamięta także przesłuchania w twierdzy Kłodzko , którym przysłuchiwał się człowiek o nazwisku Wilczur . Doskonale pamięta oficera WP nazywał się Jaroszewicz .Owy pan to Michał Ostankiewicz mieszkaniec Głuszycy pochodzi z Wilna , walczył w Powstaniu Warszawskim , uciekł z transportu w okolicy Waldenburga na poczatku 1945 . Postać nad wyraz autentyczna jest to sąsiad Yohana .

5 komentarzy:

 1. Może wreszcie na łamach bloga doczekamy się filmu z porządnym wywiadem, z jedną z takich osób? Myślę że sporo osób czeka na coś takiego, bo jak na razie słyszymy tylko opowieści i relacje "z drugiej ręki".

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak Darek.Więcej takich informacji a niedowiarki w końcu pójdą po rozum do głowy zapatrzeni w bełkot naszej władzy i nie tylko.Poz;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy Pan Michał podał pseudonim z Powstania?

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałem sąsiada, który pracował przy budowie tuneli w Głuszycy Górnej. Opowiadał mi, ze pewnego dnia zobaczył na kolejowej bocznicy lory kolejowe z pociskami V-2, które były przykrywane plandekami maskującymi od góry, ale z boku były widoczne korpusy i stateczniki. Jest on pewien, że były one gdzieś testowane na Dolnym Śląsku, ale nie wie, gdzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Po raz kolejny Pan kwiecień popełnia błędy chociażby w tym swoim tekście cytat " Ukrywał się z byłym żołnierzem org TOD. Nie TOD a Organizacja Todt. W filmach notorycznie przekręca nazwisko niemieckiego inżyniera Fritz Todt, na Helmuta, Alberta... Panie Darku, i w różnych innych kwestiach też pan popełnia błędy!! Rażące Błędy!!

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.