sobota, 14 września 2013

Gastria

Edmund Szenkowski - jeden z ostatnich żyjących więźniów z Al. Riese .

Cytat : " Kompleks włodarz 1944. Mieliśmy przenieść rury, do kanału kapo krzyczał ,że mamy się ruszać coraz prędzej, ale my wygłodzeni więźniowie nie mieliśmy siły ich podnieść, nagle na wprost pojawił się SS man, potężny jak Olbrzym, twarz Frankensteina, pomyślałem ten nas zabije wszystkich na miejscu, podszedł popatrzył, wziął te rury pod pachę i bez słowa przeniósł , to był dla mnie szok myślałem ,że nas wszystkich zabije"

Dr.Jacek Wilczur, żołnierz AK, dowodzący Badaniami Głównej Komisji Badan Hitlerowskich Zbrodni na narodzie Polskim 1964 góry Sowie.

Cytat : " Poszliśmy na dół, pod Osówkę, aparatura wskazała, że pomieszczenie to było napromieniowane, wskazówka mało nie wyskoczyła z gablotki, wycofałem w ten czas grupę aby nikogo nie narażać na niebezpieczeństwo. Jakieś kilka dni po tym wydarzeniu zawołał mnie do swojego gabinetu dyrektor komisji Gumkowski i zakomunikował mi, że właśnie w tej chwili wojsko polskie wysadziło to miejsce w powietrze"

4 komentarze:

 1. No to do szukania Osówki potrzebny będzie licznik Geigera.... tylko kto będzie na tyle odważny ??

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan dr Wilczur opowiada nawet osobiście o tym wydarzeniu w filmie "Tajemnice Riese" Telewizji Sudeckiej (18 min. 24 sek. - oczywiście warto obejrzeć całość):
  https://www.youtube.com/watch?v=fVY_NbYh9Z4

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam również artykuł dr Wilczura pt. "Góry Sowie - czas zbrodni i czas kłamstw" w "Innych Obliczach Historii". Oto link: http://ioh.pl/artykuly/pokaz/gry-sowie-czas-zbrodni-i-czas-kamstw,1002/

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam obejrzeć ten dokument : http://www.youtube.com/watch?v=7gTJ-EGf_A8 "Riese Tajemnice wykute w skale"

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.