środa, 28 listopada 2012

Z dziennika żołnierza

Kiedyś już pisałem o dzienniku żołnierza pochodzącego ze zbiorów Stanisława Sokołowskiego i Ireny Bednarek, lecz jeszcze raz chcę wrócić do tematu. Mianowicie do służby głównego bohatera Karla Petersa do momentu kiedy wrócił do swojego rodzinnego miasta czyli  Bat Charlottenbrunn (Jedlina Zdrój).
Dotarłem do kilku kartek owego dziennika, którego nie publikują wyżej wymienieni autorzy. Potwierdza się tu służba autora dziennika w Głuszycy jako wartownika na pierwszym zakładzie (czyli nieistniejące ZPB Piast). Wspomina on tutaj między innymi o mordzie popełnionym na ludności cywilnej "sami wymierzyliśmy sprawiedliwość" (sprawa dotyczy zatrucia wody przez polskich bandytów - ten fakt też już opisywałem). Pisze również o rozstrzelaniu tzw. politruków pod lasem naprzeciw wejścia do schronu znajdującego się za drugim zakładem. Opisuje dość dokładnie zdarzenie z 3 stycznia 1945 roku gdy  Niemcy do owego schronu wnoszą dziwne długie metalowe skrzynie przypominające trumny. Dokładny opis tych skrzyń i miejsce ich schowania znajduje się w aktach generała Prawina, gdyż był on prawdopodobnie obecny przy wydobywaniu ich z tego schronu. Grota wydrążona w skale, w której znajdowały się skrzynie była pełna zwłok jeńców jak i wartowników. Nie zostali oni zastrzeleni lecz zagazowani.

Będąc ostatnio w Jedlinie Zdrój odwiedziliśmy dom, w którym urodził się i mieszkał Karl Peters.Gdy zaczęliśmy wypytywać o starych mieszkańców kamienicy, ludzie doznawali amnezji - nikt nie pamiętał rodziny Petersów. Na moje pytanie kim jest Klara Peters nikt nie chciał odpowiedzieć, dopiero młodsi mieszkańcy zaczęli ochoczo opowiadać, twierdząc iż cała kamienica należy do "szwabów". Faktycznie Niemcy odzyskali swoją własność. Starsi nie chcą nic słyszeć ani wspominać o II Wojnie Światowej.

3 komentarze:

 1. Takich "szwabów" to trzeba tępić tak jak oni tępili Polaków w czasie wojny. I ja się piszę na takie akcje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wujo...Co Ty szwabów tępić ??? Za to że wrócili na swoje dawne ziemie eeeee . ;-)

   Usuń
 2. Za to że mają czelność kręcić się po terenie Polski.

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.