poniedziałek, 16 grudnia 2013

Kościół w okolicy Ślęży

Piękny kościół ewangelicki z kamienia polnego i czerwonego piaskowca, w stylu neoromańskim.
Wybudowany z inicjatywy księcia Gustawa von Curland. Powstały w miejscu śmierci syna księcia, Wilhelma w początkach XX w., projektantem budowli był Arnold Hartmann z Berlina. Kościół funkcjonował pod nazwą "Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma" (tłum.pol.) i służył gminie ewangelickiej. Na murach zachowały się kartusze herbowe fundatorów, którzy wznosząc tę świątynię chcieli oddać hołd zmarłemu w 1899 r. księciu Wilhelmowi, dlatego też kościół nie otrzymał imienia żadnego świętego patrona.


18 komentarzy:

 1. Ekspertem nie jestem i wymądrzać się nie chce jednak orzeł z głową skierowaną na wschód to symbol masonerii. Te śmieszne zawijasy przypominają trochę wzór fibonacciego czyli tzw "pattern" obrazujący prawa natury. Skoro o prawach natury mowa, to wiadomo że prawa natury są kościół szatana. Tryzub nie pochodzi od herbu ukrainy. Jest to posejdon. Posejdon jest symbolem walki z obecnym władcą świata (myśle że w tamtych czasach chodziło o walke z kościołem katolickim jako że protestanci od zawsze chcieli obalić papierza i podpalić watykan.) Jako że jest to kościół ewangelicki (protestancki) skłaniam sie ku twierdzeniu że władze w nim sprawowali masoni (z racji pomieszania symboli zaczerpniętych z różnych kultur) lub poprostu illuminaci którzy przeniknęli w szeregi i infiltrowali masonerię. Skoro już doszedłem do tego wątku to chciałbym przypomnieć że ta cała "wierchuszka" wojująca z kościołem katolickim zawsze ma jakieś drugie dno. Nie zdziwiłbym się nawet gdyby pod kryptą znajdowało się coś jeszcze, np ołtarz służący do rytualnych gwałtow i składania ofiar z ludzi (to tylko moje przypuszczenie, ale coś czuje że drut kolczasty do okoła został tam umieszczony nie bez powodu). I jeszcze jedno pytanie; Czy znaliźliście tam może symbol z pochodnią lub jakiś znak wskazujący na ogień? Jesli tak to wiele wskazuje na to że czciciele baphometa byli tam też obecni.

  Protestanci wszelkiej maści z kościołem katolickim walczyli od zawsze, gloryfikują żydów (niestety nie wiem czy tych z królestwa judy czy tych z królestwa izraela [wg historii izrael w pewnym momęcie rozpadł się na dwie części, królestwo Judy zostało wierne Bogu i jego przykazaniom natomiast królestwo izraela przeszło na satanizm {kult balaa}]. Żyd żydowi nie równy i podczas kiedy jedni robili w czasie wojny interesy z hitlerem i każdym jednym na którym dało się zarobić, pozostali gineli w obozach koncentracyjnych). Masoneria w kościołach protestanckich obecna była od zawsze. W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć kościół, czy to protestancki, ewangelicki, mormonów, scjentologów, świadków jehowy, etc gdzie "głównodowodzacy" lider danej wspólnoty nie jest masonem lub nie ma z masonerią jakichś konotacji.

  Obawiam się tylko że pokazując to wszystko trafił pan na niebezpieczny grunt. Jesli nadepnoł pan im na odcisk, to niestety oni panu nie odpuszczą. Obym sie mylił. Pozdrawiam i więcej takich filmów prosze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znane miejsce eksploringów z młodości. Ledwo pamiętam jeszcze czas, kiedy wieża była nienaruszona.

  Mała dygresja. Dach zawalił się lata temu a nie miesiące. Niestety ale m.in. był przez miejscowych używany na ogniska.

  Kościół miał też inne ciekawe historie z satanistami odprawiającymi czarne msze ;)

  Określenie okolice Ślęży jest mocno naciągane :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Darku, a skąd taka informacja, że antychryst będzie się nazywac konstantyn ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słowo "CONSTANT" nie jest wyrwanym z kontekstu nawiązaniem do imienia. Jest to umieszczona pod kartuszem herbowym dewiza rodu w j.francuskim i w wolnym tłumaczeniu brzmi "Wiara (rodu) Bironów stała w nieszczęściu". Constant z fr. stały, ciągły, niezachwiany...

   Usuń
  2. Ciekawa WIARA .... Investuj i kupuj kiedy krew splywa ulicami
   ...ciekawa nobilta

   ...

   Usuń
 4. Warto jeszcze wspomnieć o tragicznym wydarzeniu. W okolicach tego kościoła w 1946 roku dokonano zasadzki i zamordowano polskich żołnierzy AK, z oddziałów Polskiego Podziemia, walczących o wyzwolenie Polski spod władzy ZSSR (m.in. porucznika "Ottona").

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak a ja już drugi dzień przeczesuje okolice Ślęży na zdjęciach satelitarnych od googla. Żeby na moim podwórku były takie rzeczy a ja o tym nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sorry, ale te symbole są na tym filmie mało czytelne. Jakbyś mógł wstawić pojedyncze zdjęcia tych ozdobników to by można coś powiedzieć.

  P.S.
  Drobna uwaga techniczna.
  Ja rozumiem, że Ty i Twoi koledzy kręcicie to "na żywca", że to jest spontan. Ale nie może być tak, że Twój głos ucieka, bo nagle się odwracasz, przechodzisz dalej, a kamerzysta za Tobą gania. Istotna część przekazu umyka.
  Postaraj się to zaplanować, przećwiczyć - wtedy efekt będzie dużo lepszy.
  Nie wyszło raz, drugi, trzeci, to kręcicie i 50 razy jeden kawałek. Przecież nie kręcicie na taśmie tylko na cyfrówce - do dubli nie trzeba dopłacać do taśmy.
  Twoje wypowiedzi powinny też być bardziej przemyślane - trudno, poświęć godzinę w dniu poprzednim na napisanie tego co chcesz powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze jedno, znacznik laserowy. Bo jak pokazujesz coś w takim zrujnowanym obiekcie, to miejscami trudno się domyśleć o co Ci chodzi. Takie znaczniki to są nawet w niektórych zapalniczkach - to nie jest droga zabawka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Darek zacznij czytac książki z historii sztuki i architektury, bo wiedza Twoja kulawa i mylisz wszystko i to źle wygląda. Znajdź czas na przeczytanie Historii Sztuki - są takie 4 tomy, podstawowe, w każdej bibliotece dobrze wyposażonej znajdziesz. Częśc odpowiedzi na Twoje pytania odnośnie symboli, fresków i rzeźb znajdziesz właśnie w tych książkach. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj nie jestem profesjonalistą ani znawca architektury przekazuje to co słyszę od miejscowych szperaczy i ludzi tzw oczytanych w danej dziedzinie , jestem tylko zwykłym oszołomem z pasją którą zarażam innych . Czy to źle dziękuję za wskazanie drogi .

   Usuń
  2. Nie to nie źle, ale doradzam co poczytać oprócz tych książek, które polecasz w swoich audycjach na YT ;)

   Usuń
  3. ...a dokładnie: Ałpatow M.W., Historia Sztuki T 1-4 przy czym jest to opracowanie czasami trochę trudne dlatego polecam na początek coś ze starej szkoły ale lżejsze i bardziej przystępne a mianowicie Estreicher K., Historia sztuki w zarysie

   Usuń
 9. Kultura minojska w Polsce... ajaj niedobrze :/
  Panie Dariuszu bez urazy ale Gastria ma rację, proszę się podciągnąć choć trochę z tych tematów i powinno być dobrze :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam ten kościołek od 20 lat i większych bredni niż tu nie słyszałem na jego temat wieże powaliła wichura ładnych parę lat temu a nie pożar była pokryta blachą miedzianą którą miejscowi wywlekli na złom spadła też kula która była zwieńczeniem wieży co w niej było? - ano jak w każdej kuli tego typu umieszczanej na kościołach historia , Kryształowe trumny - Darek bój się chłopie Boga , ta wasza krypta to nie żadna krypta :) chłopaki pomyślcie i popytajcie zanim coś palniecie - na temat reszty nie wypowiadam się Panowe zaczeliście bić piane nie wypowiadałem się nigdy jak temat nie dotyczył moich okolic , ale to napisać musiałem bo to po prostu brednie

  OdpowiedzUsuń
 11. Film robi wrazenie i materile prezentato daje do myslenia . Co do implikacj roznych nortow kulturalnych i religijnych zawartych na scianach tej Swiatyni jest wiele od dyskusj .Jednak znajduje wiele brakow fundamentalnych jesli chodzi o kult Massonski .Brakuje dwuch Kolumn , podlogi w Skakiere ,kopuly z otwarciem w centralnej czesci , i koloru purpury ... Jesli chodzi o imie Allesander wiele actualnych zrodel histori wspolczesnej oraz przeorganizowanie Massoneri poczawszy od Wielkiej Lozy Rytu Ofizialnego Egipskiego i Medio-Orientalnego plus 4 inne . Nie zapominajmy orowniez o :Oparznosci i Prewedencj Ducha Swietego -IOR....fonte Leo Zagammi , Mauro Bilino ,

  OdpowiedzUsuń
 12. ...a tutaj rzeczowy i konkretny opis architektoniczny obiektu: http://www.gross-wartenberg-sycow.pl/artykuly/pisarzowicekosciol.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Pnie Dariuszu, kościół, o którym pan mówi znajduje się w Pisarzowicach k/Sycowa, a nie na Ślęży to po pierwsze.Nie potrzebne jest robienie takiej otoczki wokół tego i mówienie nieprawdy. Mam wrażenie, że jest pan nastawiony na komercje i to co pan mówi nie wiele ma wspólnego z rzeczywistością. I tu pan traci na wiarygodności i rzetelności. Po drugie musi pan zacząć zgłębiać historię sztuki sakralnej wtedy może się panu co nieco rozjaśni. Najbardziej wstrząsnęła mną informacja,że słowo Constant oznacza ostatniego antychrysta Konstatntina. Nie słyszałam nigdy o takim! Słowo constant zarówno z języka francuskiego jak i angielskiego oznacza stały! Pięknie przetłumaczył przedmówca ten tekst wiec nie będę się powtarzać. I jeszcze jedno proszę pana, dobrze pan wie, ze wkręca pan ludzi opowiadając urojone historie. Gdzie w tym wszystkim jest prawda panie Darku i poczucie przyzwoitości, niech się pan zastanowi. Cieszę się, że ma pan taką pasję, ale musi pan się gdzieś w tym wszystkim zatrzymać i zacząć operować faktami. Mniej domysłów i teorii spiskowych więcej faktów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.