piątek, 2 sierpnia 2013

Świadek masakry na Radogoszczu w Łodzi


4 komentarze:

 1. Polski Komitet Obozowy Bergen-Belsen. Sekcja Prasowa.

  Biuletyn prasowy z dnia 7 maja 1945.

  Radosne święto Armii Polskiej obchodzono w Londynie z powodu przybycia Wodza Naczelnego Armii Krajowej i bohatera Warszawy generała Bór-Komorowskiego. Generała przywitano w Londynie z wszystkimi honorami należnymi Wodzowi Naczelnemu, poczym generał złożył wizyty meldując się panu Prezydentowi Rzeczypospolitej, członkom Rządu, Rady Narodowej i Naczelnemu Dowództwu Wojsk Alianckich. Z generałem przybyli do Londynu oficerowie z jego sztabu.
  Radio Polskie z Londynu podaje, że generał Bór-Komorowski po bohaterskiej obronie Warszawy, nie opuścił ani na chwilę swoich oddziałów i na czele żołnierzy Armii Krajowej, wymaszerował w myśl warunków kapitulacji do niewoli.Cały czas walk generał przebywał w mieście.
  Po oddaniu się do niewoli generał Komorowski wraz z generałem Pełczyńskim i Chruścielem przewieziony został do Ożarowa. Dalsze etapy niewoli to: Sochaczew, Prusy i ciężki obóz Landwafer. Po krótkim pobycie-oficerów polskich przewieziono do ściśle izolowanego obozu w Kolbitz, gdzie przebywali poważniejsi więźniowie angielscy i amerykańscy. Tam złożyli generałowi wizytę przedstawiciele Wehrmachtu niemieckiego, namawiając Polaków do stworzenia legionu przeciwsowieckiego i obiecując przytym dużo uczynić dla ludności Polskiej w Gub. Generalnej i dla żołnierzy, znajdujących się w Stalagach i Oflagach.
  O odrzuceniu przez generała Komorowskiego wszystkich propozycji, ukazał się duży artykuł pióra kuzyna premiera Churchilla, który razem z generałem Komorowskim opuścił Kolbitz i wrócił do Londynu.
  Generał Bór-Komorowski przypominając te chwile, powiedział do żołnierzy Polskich: "Czekajcie z bronią u nogi na mój rozkaz.
  Wydam go wtedy, kiedy żołnierz Polski będzie znów mi potrzebny, tak jak był potrzebny do walk o wolną Warszawę".(...)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje - sa to dla mnie zupelnie nieznane karty historyczne ..

   Usuń
  2. Wszechwiedząca wikipedia podaje datę przybycia generała Komorowskiego do Londynu na 12 maja 1945 roku. Komu mamy dać wiarę...

   Usuń
 2. Piszę tutaj ponieważ nie mogę znaleść maila do Pana. Czy wie Pan coś może o projekcie hanebeu ? na internecie jest sporo zdjęć tych obiektów ale niestety moim zdaniem nie są one prawdziwe.Bardzo interesuje mnie ten temat prosi bo o info a najlepiej audycje poświęconą tym obiektom.

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.