wtorek, 11 czerwca 2013

Niemcy zagłaskały Europę

IV Rzesza Niemiecka to już fakt w 1410 r niemcy były jedynym państwem nie posiadającym długów do tego kontrolowali inne państwa poprzez system prymitywnych banków oraz zastraszenie i umiłowanie Boga . Teraz dzieje się dokładnie to samo niemcy zagłaskały Europe , a zdjęcie z 1938 ( Time )okazujące człowieka roku robi furorę - Adolf Hitler człowiek roku teraz Angela Merkel otrzymuje to samo miano - pewnie zbieg okoliczności ......
Polecam książkę Albrechta Wackera - Snajper na froncie wschodnim .Marek Skierkowski napisał do niej idealny komentarz .Daje mocno do myślenia .

5 komentarzy:

 1. Darku jak zwykle upraszczasz temat.

  Niemcy w 1410 roku, to był związek państw, o dużej autonomii, pod słabnącą władzą cesarza.
  Ową władzę osłabili papieże. czy też skutecznie osłabiło papiestwo. Zgodnie z Rzymską zasadą :"dziel i rządź". De faceto Imperium Rzymskie istnieje nadal, w formie papiestwa. Gdyż imperium istnieje dopuki dopuki funkcjonują zasady na jakich działa.

  Zresztą forma tamtejszej państwowości Niemieckiej to "święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego" W tym państwie o władzę od zawsze rywalizowały dwa ośrodki władzy cesarz i papież.

  Tutaj jest ciekawa sprawa z Zakonem krzyżackim. Otóż dopuki ten zakon był wierny, papiezowi, to roższerzał swoje wpływy kosztem takich państw jak Polska czy Litwa. Jednakże tenże zakon, w miarę kampanii wojennych przeciwko Litwie i Polsce, zaczynał krzystać z pomocy cesarza. Przecież siła militarna zakonu nie był w 1410 roku oparta o zakonników malała natomiast sukcesywnie rosła siła militarna wojsk zacieznych. Oczywiście po tym widać, że wpływy cesarza w zakonie rosła kosztem siły papiestwa.
  Zakon de facto zaczął realizować bardziej politykę cesarza niż papieża. Ponieważ to cesarz finansował i wspierał zakon. No cóżnie gryzie się ręki która karmii.

  Papieże, zatem byli zmuszeni ograniczyć potęgę zakonu na rzecz potężnego państwa Polsko - Litewskiego. W ten sposób osłąbili by cesarza niemiec, który za pomocą zakonu zapewne chciał wzmocnić swoją autorytarną władzę, na cesarstwem rzymskim narodu niemieckiego.

  Bitwa pod grunwaldem a potem poparcie wystąpienia polskiego biskupa przez papieża, wzmocniło Polskę i Litwę a osłabiło autorytarną władzę w samych Niemczech. Zakon tak osłąbiony odwoływał się już otwarcie do cesarza Niemiec. co powodowało, że papieże mieli większy interes w całkowitej likwidacji tegoż zakonu.

  Jak zatem zakon przetrwał. Po pierwsze zmienił wyznanie na Luteranizm, czyli zerwał z papiestwem. A potem oddał się pod opiekę potężnej wówczas Rzeczpospolitej obojga narodów. W ten sposób zakon zyskał czas i uniknął zagłady.

  W tamtym okresie, reformacji, papiestwo wspierało słabego ale katolickiego cesarza i za pomocą jezutów tłumiło (i nadal tłumi) reformacje, w łonie kościoła. Oczywiście, wtedy to papiestwo za pomocą jezutów zaczeło osłabiać Rzeczpospolitę.

  Jednakże opieka Rzeczpospolitej, pozwoliło zakonowi na reorganizacje i sukcesywnie wzmacnianie potęgi. Gdy już Zakon - Prusy się wzmocniły, to zrzuciły jażmo Polski. Potem kosztem Polski przy rozbiorach wzmocniła swoją potęgę. Na tyle, że w XIX wieku utworzyła już suwerenne od Rzymu cesarstwo Niemieckie, które to likwidowało autonomie poszczegółnych landów, miast.

  I wojna światowa jak i II wystarczy zobaczyć, że w zasadzie zlikwidowała sukcesywnie budowaną mocarstwowość Niemiec. Wzmocnił się natomiast Rzym - Watykan.

  I teraz nalezy się zasatanowić co miał na myśli Himmler mówić "My powrócimy"?? Kto powróci?? Silne Niemcy czy silny Rzym?? Wszak wójkiem Himmlera był jezuita.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim skromnym zdaniem wszystko trzyma sie kupy !Vatykan oraz rozne zakony zaczely joz czerpac zyski z Bolli -"Una Santa Eklesian "z 1302 roku ogloszonej przez Bonifacio 8. Gdzie aferma diritto leggitimo otrzymane od samego Boga do Tytulow posiadania ziemi i dobr ziemskich ! Byc moze nie jstialy banki (ale istnialy Zakony ktorym sie powierzalo "srebrniki "i inne kosztownosci do obrony przed cestymi wijnami i wasniami skluconych ksiestw itd.)Istnialy Mennice Krolewskie ,Papieskie ,Ksiazence ...Gospodarka finansowa e ekonomiczna spujna dla panstwa mial antyczne miasta i panstwa jak Egipt ,Chiny , Troia ...Drodzy panstwo "kiedy po uliczkach Rzymu pasly sie i biegaly owce ,na placach (agora ) w Catanzaro nauczano Pitagorasa i Archimedesa !" Co jest ekwiwalentne calej matematyce Fralealnej .W sposob Demokratyczny ,gdzie igrzysk i chleba nie bracowalo ...Progreso !? A ja go nie widze bardzo ...Odswiezaamy tylko starocie i krzyczymy EUREKA !!!

   Usuń
 2. W 1410 roku Niemcy nie mieli długów? o czy ty mówisz. Nie było wtedy gospodarki, a na pewno banków. Pozdrawiam. Doucz się historii, taka jak jest na prawdę, a nie mitów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to nie było gospodarki? To, że nie znali współczesnych prawideł ekonomi nie oznacza, że nie było gospodarki. Właśnie ogromy wzrost gospodarki i obrotu pieniędzmi spowodował powstanie nie istniejących według Ciebie banków jak i np Hanzy. Dawano kredyty, płacono wekslami, stosowano rozliczenia żyrowe itp. Bankowość spoczywała głownie w żydowski rękach, niemniej pożyczkodawcami bywał też KK jak i zakony. Sztandarowym przykładem są Templariusze, którzy do momentu rozbicia ich przez dłużnika Filipa Pięknego byli bankierami Europy.
   "Doucz się historii taka jaka jest naprawdę a nie mitów" :P

   Usuń
 3. Mała prośba organizacyjna. Jak to możliwe wpisujcie komentarze w czasie rzeczywistym. Ja zaglądam wstecz, ale czasami coś ucieka.
  Ten komentarz też może uciec...

  patryk849 czerwca 2013 22:35

  Panie Darku witam nazywam sie Patryk jestem że śląska moja rodzina pochodzi z Wałbrzycha często słuchałem opowiadania na temat riese chętnie sie podziele info lub dam namiar mój wujek penetrowal zaraz po wojnie te sztolnie twierdzi że nawet widział likwidację tych wyrobisk dam maila. mekryk1@o2.pl

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.