sobota, 20 września 2014

Film z Sierpnicy i pełna prelekcja w Zabrzu13 komentarzy:

 1. Panie Darku wywiad na temat kabały, niestety z niemcem
  http://tagen.tv/vod/2014/09/kabalista/

  przyznam że niemiecki dziwny język, trochę nerwowy szarpie i rzuca rozmówcą, tok na temat aktualnych wydarzeń na Ukrainie, politycy i zestrzelone samoloty

  OdpowiedzUsuń
 2. Błąd merytoryczny Kopalni Budryk w tamtych latach nie było powstała w 1979 roku na terenie gmin Ornontowice Gierałtowice, wiec więźniów tam nie mogło być wożonych, chyba że o inną kopalnię chodzi. Jeśli tak jest to proszę podać nazwę. I tylko jedna kopalnia z JSW mogła być takim obiektem to część kopalni Knurów -Szczygłowice ruch Knurów powstała w 1903 roku i była zarządzana przez wojnę i tuż przednią przez Hermann Göring.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwę posiadam od Trudy Pliszke mieszkającej w Rudzie Sl , jej brat był przetrzymywany w kopalni o tej nazwie , starsza pani była na prelekcji , jednak taką samą nazwę znalazłem w materiałach dotyczących przywódcy Ślązaków Korfantego . Zapraszam w grudniu do Knurowa tam wymienimy się materiałami .

   Usuń
  2. No to cie okłamała i tyle. Kopalnia Budryk powstała w 1979 roku, wcześniej nie było tam kopalni ani polskiej ani niemieckiej. A sama nazwa pochodzi od polskiego rektora AGH - profesora Witolda Budryka. Więc nie wiem jakim cudem Niemcy mieli nazwać swoją kopalnie nazwiskiem Polaka, który został aresztowany w słynnej akcji przeciwko profesorom krakowskim?

   Usuń
  3. Zapraszam Ciebie także , staniemy twarzą w twarz i będą Hanysi którzy używają oryginalnej pisowni i nazwy BUDHYRYK pisane przez ymlau , KL MONOWITZ . Ja wierzę tym pożuconym i samotnym , a nie netowi ..

   Usuń
  4. Przecież to jest totalna bzdura, to że nie zrozumiałeś śląskiej gwary to już jest twój problem. Kopalnia Budryk jest jedną z najmłodszych w Polsce i jej nazwa pochodzi od profesora Witolda Budryka - i są na to dokumenty rządowe, ministerialne czy Jastrzębskiej Spółki Węglowej - ale to oczywiście jest problem bo "netowe". Tak, oczywiście - lepiej zaufać nie wiadomo komu niż dokumentom w domenie gov.pl bo netowe.... RZĄDOWE! Tam, na tym polu wydobywczym nie było przed 1978 innej kopalni - więc do czego niby się ten BUDHYRYK ma odnosić? Istniała od końca XVIII wieku kopalnia Leopold w Ornontowicach w innym miejscu, ale to tez nie problem jest ze sprawdzeniem.
   KL MONOWITZ - no i? On był w Monowicach, 40 kilometrów od Ornontowic. A to książkom już pan nie wierzy? Bo w tej z jednej z audycji z listą obozów i podobozów żadnego BUDHYRYK ani Ornontowic nie ma. Jest owszem - Buna-Werke, ale to w Monowicach.

   Usuń
  5. Czołem wszystkim.
   Po wojnie na śląsku "trochę" się pozmieniało. Niektóre miejscowości się przesunęły a niektóre obiekty zwyczajnie przemianowano. Warto mieć to na uwadze.

   Usuń
  6. No tak, o 40 kilometrów? A spis obozów i podobozów dotyczy ich funkcjonowania w III Rzeszy, a nie że jakiś obóz zlikwidowano w 1943 to już go nie ma w spisie. Nie kojarzę żadnego innego znaczenia słowa podobnego do Budryk w śląskiej gwarze, z wyłączeniem kopalni nazwanej w 1979 roku od nazwiska profesora krakowskiego. Chyba że ty wiesz co mogło "Budhyryk" znaczyć po śluńsku?

   Usuń
  7. W zasadzie masz rację, bo Monowice to mniej więcej ta odległość. Jeżeli celujemy w obecnie znanego nam Budryka, to trochę drogi jest.
   Jednak jest też pewno ale...
   Jak zapewne wiesz, więźniowie Auschwitz III Monoiwtz byli "zatrudniani" nawet dalej niż owe 40 km, więc dystans to nie problem.
   Dla przykładu :
   - Goleszów ~60km
   - Świetochłowice ~50km
   - Blachownia ~100km
   - Gliwice ~60km
   - Siemianowice ~50km
   - Sosnowiec ~40km
   - Rydułtowy ~60km
   - Zabrze ~60km
   - Hajduki ~50km
   Fakt, nie natrafiłem w spisie na nazwę "BUDHYRYK", co nie oznacza, że nie może to być jakaś lokalna twórczość w połączeniu z jakąś popełnioną literówką...
   Popytamy lokalesów jak będzie okazja - zobaczymy co powiedzą.

   Usuń
  8. Jakby to jeszcze było nazwisko śląskie to może jeszcze. Ale są mapki występowania nazwisk polskich - np. taka: http://nazwiska-polskie.pl/Budryk - no to przeciez ślepy nawet widzi ze to Kresowiacy przeniesieni na dawne ziemie Rzeszy - do Prus, na Górny i Dolny Śląsk i w środkowym biegu Odry. Obstawiam ze nazwisko jest pochodzenia litewskiego albo białoruskiego raczej, profesor Witold Budryk urodził się w Białymstoku. Pytam kogo mogę, czy jest jakieś słowo podobne w gwarze śląskiej do Budhryka ale nic nikt nie wie.

   Usuń
  9. Witam
   Stawiam na gminne odmiany gwary śląskiej lub po prostu tzw. niechlujny język ( w tym wypadku gwarę ) , zdarza się tak , że z pokolenia na pokolenie jest przekazywane błędny wyraz. Wierzcie , że odmian gwary jest b.dużo . Inaczej mówiło się w mieście a inaczej na wsi. Jedno słowo wymawiane gwarą może być pisane dwojako np.:
   - miasto Bytom - Bytům,Bytůń
   - kredens - byfyj , bifej , bifyj, befyj
   Nie znalazłem i nie znam również słowa "Budhyryk" , ale może rzeczywiście chodzi o coś bardzo lokalnego .
   Poprzez analogię dam przykład z miejscowością RADZIONKÓW . Wśród starszego pokolenia oraz w formie "prześmiewczej" mówi się na tą miejscowość CIDRY lub , że mieszka się w CIDRACH lub jedzie się do RADZIONKOWA czyli "NA CIDRY" .
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. III Rzesza w kolorze
  https://www.flickr.com/photos/56090579@N02/sets/72157626236184820/

  i dzieciaki to komentują
  http://www.wykop.pl/link/2168010/iii-rzesza-w-kolorze/

  OdpowiedzUsuń
 4. swietnie, ja zawsze lubilem takie wyprawy, moze kiedys jak bedzie okazja i czas, bo narazie siedze w angli, zapisze sie na takie cos, jesli bedzie mozliwosc, czekam na nowe audycje i filmy, pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.