sobota, 17 grudnia 2016

Kiedy Himmler wypowiedział te słowa ...

9 listopada 1923 kiedy to dumnie niósł sztandar w Monachium ... Tacyt to natchnienie Himmlera ..
P.S przed Bawarskim Ministerstwem Wojny ...
Germania Tacyta ...  

7 komentarzy:

 1. Dzięki to już wiemy gdzie a gdzie można to znaleźć? Można tytuł książki bo wygląda na to że takiej nie posiadam. A Tacy? to ten od monografii etnograficznej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobacz tu http://www.info-pc.home.pl/whatfor/baza/himmler.htm może coś znajdziesz

   Usuń
  2. Dziękuję

   Usuń
  3. Witam Rafał nie znalazłem tego cytatu na stronie którą wskazałeś.
   Może coś przeoczyłem, jesteś pewny że jest on tam gdzieś zawarty?

   Usuń
  4. Może Kuba w tym coś znajdziesz . Zainteresowanie archeologią i historią plemion germańskich zaszczepił w Heinrichu Himmlerze ojciec, Gebhard. Był on z wykształcenia filologiem klasycznym i nauczycielem w Monachium (pedagogiem rodu Wittelsbachów). Zaznajomił on syna m.in. z „Eddą”, „Pieśnią o Nibelungach” oraz z sagami skandynawskimi. Zabierał go też na wykopaliska. Przyszły dowódca SS znał na pamięć treść „Germanii” Tacyta. To wszytko sprawiło, że osobistą pasją Heinricha Himmlera stało się odkrywanie „prawdy” o przeszłości plemion germańskich.

   W połowie lat trzydziestych Himmler postanowił ująć swe zainteresowania w ramy instytucjonalne. Sam Hitler był do całej inicjatywy nastawiony dość nieprzychylnie. Zachwycał się starożytnością klasyczną i kilkakrotnie wyrażał swe poczucie wstydu płynące z faktu, że „gdy Grecy mieli Akropol, a Rzymianie koloseum” to Germanie mieszkali w prymitywnych chatach.

   Mimo to „Ahnenerbe” działało bez większych przeszkód do końca wojny, w której także brało udział na przykład poprzez systematyczne grabienie polskich muzeów (w Warszawie grabieżą kierował dr Peter Paulsen, mediewista, archeolog i znawca kultury wikingów, ceniony jako badacz także po wojnie) czy pozyskiwaniem szkieletów więźniów obozów koncentracyjnych (Natzweiler, Dachau), co było bezpośrednim udziałem w akcji hitlerowskiego ludobójstwa. Ważnym elementem działalności Instytutu było organizowanie wypraw badawczych do różnych regionów świata (Nepal i Tybet, kraje Bliskiego Wschodu, Boliwia, Szwecja i Finlandia). W tym kontekście rozegrał się także „gocki” fragment historii „Ahnenerbe”.i tu http://poselska.nazwa.pl/wieczorna2/historia-starozytna/slowianie-w-germanii-tacyta-niebezpiecznym-dziele-etnograficznym-z-98-rnetu pozdrawiam

   Usuń
  5. Dzięki ale sylwetka Himmlera jest mi znana, jego życie również ( nie w stu procentach ale sporo).
   Chodziło mi o ten konkretny cytat.

   Usuń
 2. Darek zapodaj jakiś film ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.