poniedziałek, 23 listopada 2015

Dariusz Kwiecień Spotkanie w Londynie (20.11.2015) cz.II

                           Podziękowania dla Piotrka, Agnieszki i stonki: Kuby, Kamila i Olka.
                         Dzięki Edi i Piotrek (rockman) za przybycie, Koniczyna- niezła robota;)
                                                 GOD SAVE THE HIACYNTA BUCKET

5 komentarzy:

 1. Dzień dobry :)
  Mój komentarz będzie trochę chaotyczny, ponieważ sama dobrze nie usystematyzowałam.
  Pragnę zwrócić Państwa uwagę, na przekaz jaki zawiera się w twórczości J.R.R.Tolkiena.
  Pan Tolkien był lingwistą, zajmował sięm.in. marwymi językami ( odsyłam do googla), runy o których Pan wspomina oraz te z pojazdów " kosmicznych", przypomnają Tengware Fëanora - alfabet runiczny, którym według wersji Tolkiena, został spisany Silmarylion i Hobbit (czyli „Czerwona Księga Marchii Zachodniej”) . Biorąc pod uwagę złożoność Silmarylionu, trudno zrozumieć, dlaczego łatwiej jest ludziom uwierzyć, że Tolkien to wymyślił, niż że przetłumaczył ... musiałby chyba mieć w głowie komputer, albo pisać pod natchnieniem, a i to nie tłumaczyłoby fenomenu stworzenia tego dzieła.
  Moim zdaniem Hobbit odzwierciedla II wojnę światową.
  Akcja "Władcy Pierścieni" i bitwy o Śródziemie, toczy się około 70 lat po "Hobbicie". Sauron - wypędzony na Wschód powraca z armią Uruk - hai - nowymi , zmutowanymi wojownikami, których Saruman choduje w podziemiach.
  A Krasnoludzkie podziemne miasta pełne złota i skarbów? Czy to nie nasuwa skojarzeń? Co więcej - czytałam U Pana relacje świadków o wielkim krysztale pod Ślężą - co jest tematem przewodnim Hobbita? SERCE GÓRY, które daje niezwykłą moc, ale i zatruwa szaleństwem ...
  Takich alegorii jest bardzo wiele, znamienne słowa Gandalfa " Sauron zbiera siły na wschodzie.. ", czyż nie odnoszą sie do naszej rzeczywistości?
  Proszę wziąć pod uwagę postać Beorna - pół człowieka, pół niedźwiedzia, ostatniego przedstawiciela swego rodu.
  Wie Pan, gdzie według badaczy Tolkiena, mieści się Gondor i Minas Thirit na mapie Europy? To teren Rzymu i Watykan - tam rozegrają się losy Środziemia, skończy się panowanie Namiestników, a dziedzic Aragorn wróci na tron.
  Po wygranej z Sauronem, i nastaniu pokoju, Elfy i przedstawiciele świata " magii" opuszczają ostatecznie Śródziemie, co przedstawione jest jako podróż statkiem. Tylko gdzie oni płyną? Może do innego, duchowego wymiaru?
  Można by powiedzieć, że ja tu sobie bajdurzę i mam obsesję, ale jeszcze raz powtarzam : Tolkien był lingwistą, badał stare pisma, doskonale znał temat, a ogrom usystematyzowanej wiedzy jaką przekazał i spisał moim zdaniem przekracza możliwości nawet najzdolniejszego człowieka.
  jako ciekawostkę podam - w translatorze można przetłumaczyć język runiczny Tolkiena, czyli przynajmniej w teorii mozliwe jest odczytanie znaczenia runów, które pan odnajduje :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ps. Dodam jeszcze tylko, że warto zapoznać się z obrazem bramy,wrót, wejścia do Morii, czyli kopalni Krasnoludów, które notabene, otwierało się poprzez wypowiedzenie odpowiedniej sekwencji słów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tolkien władał m.in. greką, łaciną, gockim, staroislandzkim, szwedzkim, norweskim, duńskim, staroangielskim, niemieckim, holenderskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, walijskim i fińskim. Trudności sprawiła mu jednak nauka polskiego.
  Istnieją badacze posiadający dowody, na to że Tolkien był jedyną osobą uprawnioną do zapoznania się z całą tajemną podziemną biblioteką Oxfordu, będącą w posiadaniu wielu starych manuskryptów z Finlandii i Szwecji. Tolkien zwierzył się swojemu przyjacielowi C. S. Lewisowi .; "...tam jest cała historia, której nie jesteśmy świadomi..." W swoich listach skierowanych do ludzi wspominał, że " Władca Pierścieni" był opisem historii Europy z okresu sięgającego 6500 lat temu. W tym czasie na terenach Irlandii mieli przebywać Hobbici oraz elfy zamieszkujące tereny dzisiejszej Szwecji. Miał się wściekać kiedy ludzie odpowiadali na jego twierdzenia słowami, że to tylko metafory, analogie. Twierdził stanowczo, że to nie są analogie ani metafory, ale taka była rzeczywistość, odpowiadał że tego się dowiedział ze starożytnej literatury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam Panie Darku,
  Pana wiedza jest ciekawa, ale ogólnikowa i niepełna.
  jesli chce Pan zgłębić wiedzę na temat stosunków polsko-żydowskich niech Pan posłucha i poczyta publikacji dr Ewy Kurek, to dozna Pan olśnienia.
  https://www.youtube.com/watch?v=pYNcmAlaEpw

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.