niedziela, 15 marca 2015

Audycja XLVII

9 komentarzy:

 1. http://facet.interia.pl/obyczaje/historia/news-wroclawski-dworzec-pelen-tajemnic,nId,593618

  Artykuł na temat podziemi pod dworcem we Wrocławiu, które według autorów nie istnieją - Panie Darku poprosiłbym o dłuższy komentarz w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brawo Darek, do lat 70 i później też Rosjanie nie kłamali co do zbrodni hitlerowskiego reżimu. Zakłamanie dotyczyło tylko ich działań i umniejszania zasług obywateli krajów zagarniętych i zachodnich. Lecz to i tak odbywało się w ograniczonym zakresie. Co nie umniejsza zbrodni Stalinizmu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. (...)Konsekwencje uznania zbrodni Związku Radzieckiego za równoważne z niemieckim Holokaustem stają się już widoczne w wielu krajach Europy Wschodniej. W państwach bałtyckich, na Węgrzech i na Ukrainie powszechnie słyszy się polityków dających do zrozumienia, iż wojenne kolaboracja z III Rzeszą nie powinna być dłużej uważana za katastrofę moralną, za rysę na wizerunku narodu. Przeciwnie, kolaboracja bywa coraz częściej reinterpretowana jako pragmatyczny sposób wystąpienia przeciwko niszczycielskiej sile Związku Radzieckiego. Nieuchronnie oznacza to, iż dziesiątki tysięcy mężczyzn, którzy na ochotnika zgłosili się, by służyć niemieckim okupantom jako policjanci i żołnierze, powinny zostać uznane za bohaterskich nacjonalistów i już dalej nie być szkalowane jako kolaboranci uczestniczący w ludobójstwie. Niepowtarzalny dowód na zakorzenienie się tego kłamstwa historycznego w Europie można zaobserwować w stolicy Łotwy co roku 16 marca.
   Wiosną 2010 roku pojechałem do Rygi, żeby przyjrzeć się obchodzonemu rokrocznie Dniowi Legionu-paradzie łotewskich weteranów II wojny światowej. Czytelnik mógłby uznać, iż to nic wyjątkowego. Byłby to jednak błąd. Parada weteranów, którą obserwowałem, jest upamiętnieniem Legionu Łotewskiego, utworzonego w 1943 roku przez prywatną armię Heinricha Himmlera, Waffen SS. Żyjący żołnierze tego legionu SS opłakują swoich poległych towarzyszy w ryskiej katedrze, a następnie przechodzą pod pomnik Wolności stojący w centrum Rygi, w pobliżu Starego Miasta.
   W 2009 roku łotewski legion SS trafił na pierwsze strony brytyjskich gazet po tym, jak David Miliband, ówczesny minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, potępił Partię Konserwatywną za utrzymywanie stosunków ze skrajnie prawicowymi partiami europejskimi, w tym z Łotewskim Narodowym Ruchem Niepodległości-Dla Ojczyzny i Wolności-który według Milibanda popierał nazistowską Waffen SS. Przemówienie Milibanda wywołało międzynarodową burzę-od Partii Konserwatywnej po rząd łotewski. Timothy Garton Ash, nestor historyków zajmujących się Europą Wschodnią, dorzucił swoje try grosze: " Jak opisalibyście brytyjskiego polityka, który woli zapoznawać się z jaśniejszymi momentami historii Waffen SS na Łotwie niż zwiększać brytyjski wpływ na administrację Baracka Obamy? Idiotą? Szaleńcem? Gamoniem?(...)
   2010 rok.

   Usuń
 4. jak zawsze garsc dobrych informacji, Darku pozdrawiam i do zobaczenia w sierpniu !

  OdpowiedzUsuń
 5. A wy się ptyacie co to bedzie otwarcie wrót . http://nt.interia.pl/raport-kosmos/astronomia/news-miniaturowe-czarne-dziury-we-wnetrzu-wielkiego-zderzacza-had,nId,1701933

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, czy są przewidziane spotkania z Daruszem w Rzeczce w weekendach majowych (1-3 maja)?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wentylacji rury z podziemi dworca głównego Świerczewskiego-Piłsudzkiego już nie ma została usunięta w czasie remontu -ciekawe że była mało zauważalna .

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe ! zresztą jak każda audycja :) pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam.